Co je to Infura

Anton Zhizhanov
4 min readSep 23, 2020

--

V tomto článku bych chtěl seznámit komunitu s tím, co je to Infura a jak funguje. Jelikož většina začátečníků a zkušených hráčů „Players for Keep“ neví, o co jde a k čemu to je, rozhodl jsem se na to přijít. Ukázalo se, že článek je z technického hlediska docela obtížně pochopitelný, ale snažil jsem se ho zjednodušit pro obecné pochopení.

Infura — je to jakési úložiště uzlů. Sada nástrojů, která poskytuje své služby pro integraci vaší aplikace se sítí Ethereum..

S jeho pomocí úspěšně odstraňujeme jednu z nejtěžších překážek pro zavedení blokády. Spuštění uzlu vyžaduje slušnou úroveň technických znalostí, trpělivosti, výpočetního výkonu a paměti. Použití aplikace jako Infura nás zbavuje potřeby.

Infura si klade za cíl usnadnit život vývojářům. Zde jsou některé z hlavních problémů se sítí:

· Ukládání dat do Ethereum je drahé potěšení.

· Je těžké se připojit k blockchainu Ethereum sami.

· Synchronizace blokcheyna se děje pomalu.

· Blockchain Ethereum zabírá spoustu místa.

Tím, že se vývojáři a společnosti zbaví nutnosti udržovat uzly samy o sobě, poskytuje Infura určité výhody:

· Přístup k blockchainu Ethereum je mnohem rychlejší.

· Díky správě uzlů se vývojáři nemusí obávat omezení infrastruktury.

· Místo ukládání všeho v řetězci lze data ukládat samostatně, přičemž v blockchainu zůstane pouze hash.

Ale co říkají vývojáři o projektu:

· Podpora hlavní sítě (Mainnet) a testovací sítě (Testnet) pomocí požadavku kompatibilního s klientem JSON-RPC přes protokoly HTTPS a WSS.

· Podpora standardních knihoven IPFS pro ukládání a načítání dat v síti.

· Připojení aplikace pomocí jediného řádku kódu. Není třeba synchronizovat a složité nastavení.

· 99,9% záruka dostupnosti s nejnovějšími aktualizacemi sítě.

· Přizpůsobte, monitorujte a analyzujte své aplikace pomocí aplikace Infura.

· Nepřetržitý přístup k odborníkům podpůrných služeb a naší komunitě zkušených vývojářů.

Ale na druhou stranu, tak jak Infura je centrální službou to vytváří další potenciální hrozby, a proto je zranitelný vůči útokům ze strany hackerů, které mohou omezit její funkčnost, a také to můžete použít k cenzuře transakcí třetími stranami. V důsledku toho jsou všechny aplikace, které používají Infuru, ze své podstaty centralizované, což zase rozbíjí koncept celého blockchainu — decentralizace a anonymita.

Základní informace o projektu

Některé údaje o růstu Infury:

· Více než 40.000 registrovaných vývojářů.

· Servis více než 10 miliard žádostí API denně.

· Přenos přibližně 1,6 petabajtů dat za měsíc.

· V roce 2017 byly vysílány transakce, které přesunuly více než 7 milionů éterů, přičemž v roce 2018 jich bylo téměř 9 milionů.

Infura v zásadě poskytuje nástroje potřebné k tomu, aby každá aplikace mohla okamžitě začít vyvíjet cokoli na Etherea, aniž byste museli sami spouštět složitou infrastrukturu. Infura poskytuje připojení pro všechny vývojáře využívající blockchain Ethereum.

Nejznámější součástí infrastruktury Infura je síť hostovaných zákazníků Ethereum, která pokrývá čtyři sítě Ethereum:

· Mainnet

· Ropsten

· Rinkeby

· Kovan

Jedná se o skupiny uzlů s vyrovnávacím zatížením, které lze snadno měnit tak, aby vyhovovaly poptávce a udržovaly relevanci a bezpečnost.

Uzly éteru jsou pouze jednou částí zásobníku Infura. Také hostují uzly IPFS (Inter-Planetary File System) a veřejnou bránu IPFS. Projekt je v procesu vytváření dalších decentralizovaných úložných produktů založených jak na IFP, tak na swarmu, které vývojáři podrobně prozkoumají v blízké budoucnosti.

Jedním z ústředních prvků architektury Infura je střední úroveň, tzv. Ferryman.

Ferryman — to je vnitřní vrstva middleware Infura, která poskytuje inteligentní směrování, které umožňuje odesílání požadavků na různé konce infrastruktury Infura na základě metody RPC a dalších faktorů. To poskytuje možnost škálovat a přizpůsobovat část infrastruktury v závislosti na potřebách provozu. Inteligentní směrování může zajistit, že příchozí požadavky nemusí být odstraněny napříč webem v reálném čase a doba odezvy se výrazně sníží.

Modulární řešení škálování společnosti Infura otevírají značné množství šířky pásma sítě pro každý projekt, který, jak se očekává, bude řídit velké množství provozu přes síť Ethereum.

Infura neukládá účty, a proto nemůžete používat Infuru k podepisování transakcí. Místo toho použijte Infura pro jednorázový přístup a výpočty plynu. Poté budete muset použít svůj vlastní middleware pro zpracování skutečného podpisu, protože to bude vyžadovat váš osobní klíč.

Mise a cíle

Momentálně neexistují žádné pevné alternativy. Vývojáři mají tendenci zdůrazňovat potřebu toho, aby více uzlů provozovalo více lidí, a že odlehčené uzly jsou pro většinu uživatelů relativně dostupným řešením. Lehké uzly nevyžadují stejný výpočetní výkon a paměť jako úplná synchronizace uzlů.

Infura je určena pro:

· DApps uživatelů.

· Vývojáři DApp.

· thereum společenství obecně.

Takže jaký přínos poskytuje Infura? Infura poskytuje:

· Ethereum a IPFS (Inter-Planetary File System).

· Serverová infrastruktura pro automatické nasazení CI/CD.

· Vylepšení produktů serveru Ethereum.

· Vylepšení produktů serveru IPFS.

Hlavním cílem projektu je usnadnit přístup k Ethereum a příležitostem, které poskytuje.

“Vždy jsme věřili, že pouze pomocí rozsáhlé implementace je možné plně realizovat obrovský potenciál společnosti Ethereum. Za poslední dva roky, je to přivedlo nás výsadní postavení, aby se stali svědky růstu ekosystému Ethereum, a tento růst byl výbušném jak pro Ethereum, tak i pro nás.” — řekl Nicola Cocchiaro, hlavní vývojář Infura.

Projekty spolupracující s Infura

Většina nejvýznamnějších blockchainových projektů, jako jsou: Metamask, CryptoKitties, UJO, Radar Relay, Cipher Browser, uPort a další — pomocí API Infura pro připojení svých aplikací k síti Ethereum.

Původní článek — https://medium.com/what-is-infura/what-is-infura-59dbdd778455

--

--